Najczęściej zadawane pytania
Rejestracja do lekarza POZ
Rejestracja w dniu bieżącym od godziny 07:00 - telefonicznie lub osobiście.
Jak przygotować się przed pobraniem krwi i w jakich godzinach czynny jest punkt pobrań
Punkt pobrań czynny jest od 07:30 do 11:00
Wykonujemy badanie komercyjnie i w ramach NFZ ze skierowaniem od lekarzy z naszej placówki.
Pobranie krwi dla celów zleconych badań, należy zgłosić się na czczo. Około 30 minut przed wykonaniem badania dorośli pacjenci powinni wypić ok. 2 szklanek niegazowanej wody. Dzieci powinny być najedzone i napojone.
Do badania poziomu glukozy, lipidogram oraz innych badań biochemicznych Pacjent musi być na czczo. Przed badaniem cholesterolu należy zjeść ostatni posiłek około godziny 18.00 poprzedniego dnia. Posiłek powinien być lekkostrawny.
WAŻNE – wyniki badania mogą być zaburzone przez wiele czynników takich jak alkohol, wysiłek fizyczny, stres czy cykl miesiączkowy.
Zapotrzebowania na stałe leki
Zapotrzebowanie na receptę na stałe leki można złożyć osobiście w danej placówce lub wysłać maila.
NZOZ Arnica w Ciechanowie ul. Armii Krajowej 18A , @: receptyrodzina@arnica.pl
NZOZ Arnica w Mławie ul. Wójtostwo 1, @: poz@arnica.pl lub erecepta@arnica.arnica.pl.
Przypominamy o konieczności dostarczenia aktualnego zaświadczenia od lekarza specjalisty. Zaświadczenie ważne jest rok.
W jaki sposób można się złożyć deklarację przynależności do placówki medycznej?
Deklarację składamy osobiście w wybranej placówce medycznej ARNICA w Ciechanowie ul. Armii Krajowej 18A lub w Mławie ul. Wójtostwo 1.
Istnieje również możliwość złożenia deklaracji przez Internetowe Konto Pacjenta dostępne na stronie https://pacjent.gov.pl/
Jak wykonać RTG i ile ważne jest skierowanie?
Pracownia RTG jest czynna:
W Ciechanowie - Poniedziałek-Czwartek od 08:00 do 20:00, a w Piątki od 08:00 do 14:00
W Mławie - Wtorek, Piątek w godz. 8:00-13:00, Środa w godz. 14:00-19:00
Wykonujemy RTG wyłącznie ze skierowaniem bez konieczności wcześniejszego zapisu!!!
Skierowanie na RTG jest ważne do momentu wykonania badania i musi ono zostać wystawione przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub lekarza specjalistę.
Na opis czekamy około 10 dni roboczych.
Czy świadczymy usługi komercyjnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej?
Nie.
Jak długo ważna jest e-recepta? Do kiedy trzeba ją wykupić?
Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć.
E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności:
najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni
e-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni.
Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni. E-recepty ważnej przez 30 dni po tym terminie już nie zrealizujesz. Możesz taką e-receptę 30-dniową wykupić w późniejszym terminie tylko, jeśli lekarz zaznaczy, że możesz zrealizować e-receptę od konkretnej daty. To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe.
Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji („data realizacji od”), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją zobaczysz — od tego dnia możesz wykupić lek. 30 dni ważności e-recepty licz od tej daty.
W przypadku leków na choroby przewlekłe lekarz może zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni — zobaczysz na niej „datę realizacji do” określonego dnia. Jednak, mimo że e-recepta jest wystawiona na 365 dni, lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji.
Od 1 listopada 2023 farmaceuta może Ci wydać leki na maksymalnie 120 dni. Nie ma znaczenia:
kiedy wystawiono Ci e-receptę – przed 1 listopada czy też po
czy realizujesz e-receptę po raz pierwszy, czy wykupujesz kolejną porcję leków na tę samą e-receptę.
Kolejną porcję leków, na następne 120 dni, otrzymasz po upływie ¾ tego okresu, czyli po 90 dniach od kupienia pierwszej porcji leków.
Ważne! Jeśli Twoja e-recepta ważna jest przez rok, i tak należy wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od”.
Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy po nie przyjdziesz, farmaceuta już nie będzie zmniejszał Ci ilości leku.
Jeżeli lekarz wystawił Ci e-receptę na 365 dni, upewnij się, że wypisał na niej, jak dawkować lek. Jeśli nie określił dawkowania, e-receptę wystawioną na 365 dni musisz zrealizować w ciągu 30 dni.
Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujesz „na raty” to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece.