Laser wysokoenergetyczny

Laser wysokoenergetyczny

High Intensity Laser (HIL), czyli — laser wysokoenergetyczny to nowoczesny oraz bardzo skuteczny sprzęt przeznaczony do terapii uszkodzonych tkanek. Ukierunkowane światło lasera działa w głębokich warstwach organizmu, docierając do opracowywanych struktur na poziomie komórkowym.

Czym jest laser wysokoenergetyczny?

Pierwsze teoretyczne postulaty związane z wiązką lasera zostały zaprezentowane przez Alberta Einsteina na początku XX wieku. Jako pierwszy stymulujące właściwości lasera przedstawił węgierski naukowiec E. Mester. Zbadał on biostymulujące efekty terapii laserowej w latach sześćdziesiątych i do niedawna terapia laserem biostymulacyjnym była bardzo popularna.

Najnowsze odkrycia i doświadczenia kliniczne wskazują, że wraz ze wzrostem mocy i dawki wykorzystywanej do zabiegu laserem można zmaksymalizować efekt terapeutyczny. Źródła światła laserowego różnią się w zakresie właściwości technicznych. W laserze wysokoenergetycznym jest zastosowane światło lasera, które emituje światło bliskie spektrum podczerwieni.

Działania terapeutyczne

Efekty terapeutyczne lasera HIL polegają głównie na działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, rozszerzeniu naczyń oraz biostymulacji.
Ponadto dodatkowymi zaletami terapii laserem wysokoenergetycznym jest niezwykle dokładne celowanie w określony obszar terapeutyczny oraz głębokość tkanki (maksymalna moc lasera 12W pozwala wnikać światłu laserowemu do 12 cm w głąb tkanek), uzyskanie znaczącego zmniejszeni dolegliwości bólowych bez stosowania farmakoterapii oraz długotrwałe efekty terapeutyczne.

Laserem wysokoenergetycznym można wykonywać zarówno terapię w trybie analgetycznym (przeciwbólowym), jak i biostymulacyjnym. To terapeuta decyduje, który tryb pracy wybiera w zależności od stanu pacjenta. W ostrych stadiach (np. skręcenie stawu skokowego) wykonuje się tryb analgetyczny, czyli przeciwbólowy. Tryb analgetyczny nie daje żadnych wrażeń termicznych u pacjenta, zaś w przypadku zmniejszonych dolegliwości bólowych wykorzystuje się tryb biostymulacyjny dający przyjemny efekt ucieplenia skóry.

Dlaczego warto wybrać takie zabiegi?

Ponieważ laser HIL ma same zalety z punktu widzenia zarówno terapeuty, jak i pacjenta. Pozwala zaoszczędzić czas pacjenta, zapewniając skuteczniejszą terapię, przyjąć większą liczbę pacjentów. Najistotniejszą zaletą tego lasera jest jego moc. Z większą mocą połączona jest głębsza penetracja, szybsze gojenie się, krótsze sesje terapeutyczne oraz krótszy czas spędzony na wykonywaniu zabiegu. Kolejnymi zaletami lasera HIL są: większy obszar zabiegowy, odczuwalny efekt termiczny oraz szybsza regeneracja.

Wskazania do zastosowania lasera HIL: zwyrodnienia stawów, urazy mięśni i ścięgien, choroby skóry, ból mięśniowo-powięziowy, dolegliwości bólowe układu mięśniowo- szkieletowego, stany zapalne stawów obwodowych, skręcenie stawu skokowo- goleniowego, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, dolegliwości bólowe kręgosłupa, zmiany potrądzikowe, zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Przeciwwskazania: ciąża, choroba nowotworowa, pacjenci z gorączką, pacjenci z epilepsją, otwarte rany, tatuaże (należy unikać naświetlania promieniami lasera miejsc pokrytych tatuażem), deficyty czucia w okolicy zabiegowej.

Dostępność HIL w Ciechanowie

Terapia laserem wysokoenergetycznym HIL niestety nie jest dostępna w każdej placówce medycznej. W naszym regionie - NZOZ ARNICA to jedno z nielicznych, jeśli nie jedyne miejsce, w którym jest ona dostępna.

O tym, w jaki sposób można skorzystać z tej terapii, rozmawialiśmy z Ewą Kulaszewską – kierownikiem Zakładu Rehabilitacji ARNICA Ciechanów.

- W naszej palcówce NZOZ ARNICA Adam Olszewski i Wspólnik Sp. J. pacjent odbywa najpierw konsultację z magistrem fizjoterapii w celu ustalenia wskazań i przeciwwskazań do terapii oraz późniejszego dobrania odpowiednich parametrów zabiegowych i trybu pracy. Laser wysokoenergetyczny HIL można wykonywać codziennie. Niestety nie jest zabiegiem refundowanym przez NFZ – podkreśla Ewa Kulaszewska.

- Czas oczekiwania na zabieg w naszej placówce jest bardzo krótki, po odbyciu konsultacji z fizjoterapeutą istnieje możliwość umówienia się na zabieg w dogodnych dla Pacjenta godzinach, ponieważ jesteśmy czynni od godz. 8.00 do 20.00, od poniedziałku do piątku – dodaje Pani Kierownik.

 

Image

NZOZ Arnica

Adam Olszewski i Wspólnik Spółka Jawna
ul. Armii Krajowej 18a
06-400 Ciechanów
NIP: 5661981055
KRS: 0000339913

NZOZ Rodzina

Adam Olszewski Spółka Jawna
ul. Armii Krajowej 18a
06-400 Ciechanów
NIP: 5662018786
KRS: 0000692003

FAMAR

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Gruduska 50
06-400 Ciechanów
NIP: 5662012631
KRS: 0000493614

Rejestracja

PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK: 7:00-21:00
SOBOTA: 8:00-14:00
NIEDZIELA: nieczynne

Inne

Image
Image
Image
Image
Image