Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) jest schorzeniem, które wymaga stałej opieki medycznej, a Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc odgrywa kluczową rolę w jego diagnozowaniu, monitorowaniu i leczeniu. Rolą poradni jest wykonanie specjalistycznych badań, takich jak prześwietlenie (RTG) , spirometria czy tomografia komputerowa (TK), których zadaniem jest ocena ogólna stanu płuc. Średnia zapadalność na gruźlice obecnie w roku wynosi 15 osób na 100.000 mieszkańców.
Do wizyty w poradni powinny skłonić takie objawy jak: trudności w oddychaniu, duszność, długotrwały kaszel, częste infekcje górnych dróg oddechowych, ból lub ucisk w klatce piersiowej, krwioplucie, wzmożone odkrztuszanie wydzieliny. Warto pamiętać, że osoby palące papierosy ,bądź narażone na bierny kontakt z dymem tytoniowym czy zawodowo obciążone wdychaniem zanieczyszczonego powietrza znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Również e-papierosy mimo atrakcyjnej formy powodują problemy zdrowotne. Obecnie z tą chorobą zmaga się kilka milionów Polaków. Statystycznie dotyka ona 20 na 100 osób.
Poradnia Gruźlicy i Chorób płuc diagnozuje i leczy pacjentów z chorobami dolnych
dróg oddechowych między innymi:
- zapalenia tchawicy, oskrzeli, płuc, opłucnej
- przewlekła obturacyjna choroba płuc
- nowotwory układu oddechowego
- choroby opłucnej
- choroby śródpiersia
- obturacyjny bezdech senny
- gruźlica
- choroby śródmiąższowe płuc
- mykobakteriozy
Po potwierdzeniu diagnozy pulmonolog opracowuje indywidualny plan leczenia. Pacjent otrzymuje wsparcie edukacyjne dotyczące stylu życia i sposobów radzenia sobie z chorobą.
POChP jest choroba postępującą, dlatego regularne wizyty kontrolne w poradni są niezbędne.
Ze względu na przewlekły charakter choroby i negatywny wpływ na jakość życia, POChP często wiąże się z obciążeniem psychicznym. Poradnia może skierować pacjenta do specjalisty w celu uzyskania wsparcia psychologicznego, co ma istotne znaczenie dla kompleksowej opieki nad pacjentem.
Dzięki regularnej opiece w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc, pacjenci mogą czerpać korzyści z efektywnego zaopiekowania chorobą. Systematyczna współpraca z pulmonologiem i przestrzeganie zaleceń lekarskich zmniejsza wpływ choroby na codzienne funkcjonowanie pacjentów.
Istotną rolę w zapobieganiu rozwojowi tej choroby pełni profilaktyka. Spotkania organizowane w placówkach medycznych i szkołach. W naszej placówce jest prowadzony program profilaktyki gruźlicy. Pielęgniarki przekazują pacjentom wskazówki dzięki którym mogą uniknąć czynników wpływających na rozwój choroby:
- utrzymanie sprawności fizycznej
- rehabilitacja oddechowa
- zaprzestanie palenia
- szczepienia ( grypa, COVID-19, pneumokoki)
- utrzymanie właściwej masy ciała
- odpowiedni plan żywieniowy
W naszej poradni przyjmuje lekarz Iwona Gąsiorowska-Prusińska. Wizyty odbywają się we wtorki i piątki. Poradnia świadczy usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Wymagane jest skierowanie do Poradni Gruźlicy i Chorób płuc (kod poradni 1270).
Zapraszamy do zapisów osobiście w Centrum Medycznym ARNICA ul. Armii
Krajowej 18 A w Ciechanowie lub telefonicznie pod nr 23 683 11 22 lub 23 682
11 33.